Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga Murojaatnomasida byudjet tizimini qayta ko‘rib chiqish, byudjet daromadlari va xarajatlarining xalqimiz uchun ochiq-oshkora bo‘lishini ta’minlash zarurligini ta’kidlagan edi. Zero, davlat va jamiyat boshqaruvidagi ochiqlik, mamlakat byudjetining taqsimlanishi va sarflanishidagi shaffoflik chinakam xalq hokimiyatini qaror toptirish va fuqarolik jamiyatiga asoslangan huquqiy demokratik davlat qurishning muhim shartidir.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida “Byudjet shaffofligi va byudjet-soliq sohasidagi xatarlarni baholash” mavzuida tashkil etilgan seminar mamlakatimizda bu borada amalga oshirilayotgan ishlarni tahlil qilish, davlat mablag‘larini maqsadli sarflash bo‘yicha axborotni e’lon qilishning xalqaro me’yorlari yuzasidan fikr almashish imkonini berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Xalqaro valyuta fondi va Jahon banki hamkorligida tashkil etilgan tadbirda parlament a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, bank-moliya, soliq tizimi mutaxassislari, tadqiqot institutlari, Xalqaro valyuta fondi yetakchi ekspertlari ishtirok etdi. Tadbirda davlat va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarini taqsimlash va sarflashdagi shaffoflik, soliq va byudjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar ochiqligi tamoyillari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Xalqaro valyuta jamg‘armasining ma’lumotlarni tarqatishdagi kengaytirilgan umumiy me’yorlariga qo‘shilgan. Bu tashkilotning 2018 yil 3 maydagi bayonotida o‘z aksini topgan. Shu asosda mamlakatimizda xalqaro moliya institutlari, xususiy sektor va ilmiy doira vakillari ishtirokida davlat moliya tizimi boshqaruvini isloh qilish, ichki va tashqi foydalanuvchilar uchun byudjet ma’lumotlari ochiqligini ta’minlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda.
– Byudjet tizimini, davlat maqsadli jamg‘armalari mablag‘larini shakllantirish va ijro etish to‘g‘risida jamoatchilikni xabardor qilib borish byudjetning ochiqligi va shaffofligini ta’minlashning muhim sharti, – deydi Moliya vazirligi bo‘lim boshlig‘i Ismonjon Mamajonov. – Shularni inobatga olgan holda Davlat byudjeti bosh boshqarmasi, Moliya vazirligi hamda BMT Taraqqiyot dasturi hamkorlikda mamlakatimizning 2018 yil uchun mo‘ljallangan byudjeti ijrosini e’lon qilishni rejalashtirgan. Mazkur ma’lumot fuqarolar uchun tushunarli tilda, qo‘shimcha izohlar va infografika tarzida ishlab chiqildi. Hujjat yaqin kunlarda omma e’tiboriga havola etiladi.
Tadbir ishtirokchilari mamlakatimizda byudjet-soliq siyosati sohasida zamon talablariga javob beradigan yangicha islohotlar amalga oshirilayotgani, bunda xalqaro amaliyot va tajribani o‘rganish asnosida milliy yondashuvlar qayta ko‘rib chiqilayotganini qayd etdi.
Seminar doirasida xalqaro ekspertlar byudjet-soliq hisoboti, davlat moliyaviy statistikasini tuzishni umume’tirof etilgan ko‘rsatkichlar asosida olib borish, mablag‘lar qamrovi, byudjetni o‘rta muddatli rejalashtirish va dasturiy mablag‘ bilan ta’minlash kabi muhim masalalarda o‘z taqdimotlari bilan ishtirok etdi.
– O‘rta muddatga byudjetni rejalashtirish rivojlangan mamlakatlar tajribasida ko‘p uchraydi, – deydi Xalqaro valyuta fondi maslahatchisi Mat Kruk. – Bu byudjet mablag‘larini taqsimlovchilar va byudjet tashkilotlari uchun o‘z faoliyat istiqbollarini uzoqroq davrga prognozlashtirish imkonini beradi. O‘zbekistonda ham joriy yildan o‘rta muddatli byudjet ishlab chiqildi, biz buni yuqori baholaymiz. Uning bosqichma-bosqich, maqsadli amalga oshirilishida o‘zaro muloqot va tajriba almashish muhim ahamiyat ega.
Hisobot davrida davlat byudjeti xarajatlarining samaradorligini baholash mezonlari, maqsadli jamg‘armalar mablag‘larining belgilangan mezonlar doirasida ijro etilishi bo‘yicha ma’lumotlar ochiqligini ta’minlash muhim ahamiyatga ega. Muloqot chog‘ida davlat byudjeti daromadlarining shakllanishi va xarajatlarining sarflanishida makro-fiskal tendensiyalarni tahlil qilish va moliyaviy ko‘rsatkichlarni umumiy baholash masalalari zarurligi qayd etildi.
Ekspertlar fikricha, O‘zbekiston Xalqaro valyuta jamg‘armasining soliq-byudjet sohasida shaffoflik masalalari bo‘yicha kodeksiga muvofiq o‘tkazilayotgan baholash jarayonida faol ishtirok etmoqda. Bu mamlakatning soliq-byudjet ma’lumotlari oshkoraligini ta’minlashda xalqaro hamjamiyatga integratsiyalashish yo‘lidagi intilishini namoyon etadi.
Tadbir so‘nggida mamlakatimizning Xalqaro byudjet hamkorligi tashkiloti tomonidan o‘tkaziladigan byudjet ochiqligi so‘rovida ishtirok etishi bo‘yicha istiqbolda o‘rta muddatli harakatlar rejasini ishlab chiqishga kelishib olindi.

Бюджетно-налоговая система будет основываться на принципах открытости
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису подчеркивал необходимость пересмотра бюджетной системы, обеспечения открытости для народа ее доходной и расходной частей. Поскольку важным условием построения правового демократического государства, основанного на гражданском обществе, являются открытость в управлении государством и обществом, прозрачность в распределении и расходовании бюджета страны.
Семинар на тему "Прозрачность бюджета и оценка рисков в бюджетно-налоговой сфере", организованный в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, дал возможность проанализировать работу, осуществляемую в этой сфере, обменяться мнениями о международных нормах касательно обнародования информации о целевом расходовании государственных средств.
В мероприятии, организованном Министерством финансов Республики Узбекистан совместно с Международным валютным фондом и Всемирным банком, участвовали члены парламента, руководители соответствующих министерств и ведомств, специалисты банковско-финансовой и налоговой систем, ведущие эксперты исследовательских институтов и Международного валютного фонда. На мероприятии обсуждены принципы открытости сведений об основных направлениях налоговой и бюджетной политики, прозрачности при распределении и расходовании государственного бюджета, бюджета государственных целевых фондов.
Узбекистан вступил в расширенную Общую систему распространения данных Международного валютного фонда. Это отражено в заявлении организации от 3 мая 2018 года. На этой основе в нашей стране разрабатывается комплекс мероприятий по обеспечению открытости бюджетных сведений для внутренних и внешних пользователей, реформированию системы государственного финансового управления с участием представителей международных финансовых институтов, частного сектора и научных кругов.
- Важным условием обеспечения открытости и прозрачности бюджета является информирование общественности о формировании средств и исполнении бюджета, государственных целевых фондов, - говорит начальник отдела Министерства финансов Исмонжон Мамажонов. - С учетом вышеизложенного, Главное управление государственного бюджета Министерства финансов совместно с Программой развития ООН запланировали опубликовать данные об исполнении бюджета, рассчитанного на 2018 год. Эта справка разработана и написана доступным для граждан языком с дополнительными пояснениями и инфографикой. Документ в ближайшие дни будет представлен вниманию широкой общественности.
Участники мероприятия отметили, что в нашей стране в сфере бюджетно-налоговой политики осуществляются реформы, отвечающие требованиям времени, учитываются международная практика и опыт.
В рамках семинара международные эксперты выступили с презентациями по ведению бюджетно-налоговой политики, составлению государственной финансовой статистики на основе общепризнанных показателей, среднесрочному планированию бюджета и обеспечению программными средствами.
- Среднесрочное планирование бюджета часто встречается в опыте развитых странах, - говорит советник Международного валютного фонда Мат Крук. - Это дает распределителям бюджетных средств и бюджетным организациям возможность прогнозировать свою деятельность на дальнюю перспективу. И в Узбекистане с текущего года разработан среднесрочный бюджет. Мы это высоко оцениваем. При его поэтапном, целевом осуществлении важное значение будут иметь обмен опытом и взаимные контакты.
В отчетный период важное значение будут иметь обеспечение открытости сведений по критериям оценки эффективности государственных бюджетных расходов, исполнения средств целевых фондов в рамках определенных критериев. Во время мероприятия было подчеркнуто, что необходимо анализировать макрофискальные тенденции при формировании доходной и расходной частей государственного бюджета и вопросы общей оценки финансовых показателей.
По мнению экспертов, Узбекистан принимает активное участие в процессе оценки, проводимом согласно кодексу Международного валютного фонда по вопросам прозрачности в налогово-бюджетной сфере. Это показывает стремление страны к интеграции в международное сообщество в части обеспечения открытости налогово-бюджетных сведений.
По окончании мероприятия участники договорились о том, что наша страна примет участие в опросе по открытости бюджета, проводимом Международным бюджетным содружеством, а также по выработке среднесрочных планов действий.