Лизинг техникалари ҳолати доимий мониторинг қилинмоқда
“Ўзмелиомашлизинг” давлат унитар корхонаси томонидан лизинг асосида берилган техникаларнинг узоқ муддат хизмат қилишини таъминлаш, улардан самарали ва унумли фойдаланиш, аниқланадиган муаммоларни ўз вақтида бартараф этиш ва носоз техникаларнинг иш унумдорлигига таъсир этишининг олдини олиш мақсадида корхонада мавжуд техникаларни доимий равишда мониторинг қилиб бориш йўлга қўйилган. Шу мақсадда 2019 йилнинг 29 июлидан 2 августига қадар Наманган вилоятига лизинг асосида берилган техникаларнинг жорий ҳолати юзасидан мониторинг ўтказилди.
Мониторинг жараёнида техникаларнинг соз ёки носоз ҳолатда эканлиги мақсадли ишлатилиши, техник кўрикдан ўтказилганлиги, GPS қурилмасинг ҳолати ва ундан фойдаланилаётганлиги, техниканинг “Давтехназорат” инспекциясида рўйхатга олиниши каби маълумотлар ўрганиб чиқилди.
Унда “Намангандавсувмахсуспудрат”, “Нориндавсувмахсуспудрат”, “Попдавсувмахсуспудрат”, “Мингбулоқдавсувмахсуспудрат” давлат унитар корхоналари ҳамда Катта Наманган магистрал канали бошқармаси ва Норин-Сирдарё ирригация тизимлари хавза бошқармасига лизинг асосида етказиб берилган жами 50 дан ортиқ ирригация ва мелиорация техникалари кўздан кечирилди.
Мониторинг натижасида аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этиш, носоз ҳолатдаги техника воситаларини таъмирлаш юзасидан “Ўзмелиомашлизинг” ДУКнинг етакчи мутахассислари томонидан керакли тавсиялар бериб ўтилди ва маълумот тариқасида Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлигига тақдим этилди.

Ведётся активный мониторинг состояния лизинговой техники
В целях обеспечения долгосрочной службы, эффективного и рационального использования техники, выданной на лизинговой основе, своевременного устранения выявленных проблем, предотвращения воздействия неисправной техники на производительность труда государственным унитарным предприятием "Узмелиомашлизинг" налажен постоянный мониторинг состояния имеющейся техники. В этой связи с 29 июля по 2 августа нынешнего года в Наманганской области проводился мониторинг нынешнего состояния техники, выданной на лизинговой основе.
В ходе мониторинга изучена информация об исправности либо неисправности техники, ее целевом использовании, техническом осмотре, состоянии и использовании установки GPS наблюдения, регистрации техники в инспекции "Давтехназорат". Осмотрены свыше 50 единиц ирригационной и мелиоративной техники, поставленной на лизинговой основе государственным унитарным предприятиям "Намангандавсувмахсуспудрат", "Нориндавсувмахсуспудрат", "Попдавсквмахсуспудрат", "Мингбулокдавсувмахсуспудрат", управлению магистральным каналом "Катта Наманган", Нарын-Сырдарьинскому бассейновому управлению ирригационных систем.
Ведущими специалистами ГУП "Узмелиомашлизинг" даны соответствующие рекомендации по своевременному устранению выявленных в результате мониторинга недостатков, ремонту неисправной техники, которые внесены к сведению в Министерство водного хозяйства Республики Узбекистан.