Мониторинг жараёни давом этмоқда
Аввал хабар қилганимиздек “Ўзмелиомашлизинг” давлат унитар корхонаси тизимли равишда лизинг асосида берилган техникалар ҳолатини мониторинг қилиб бормоқда. Навбатдаги мониторинг жараёнлари жорий йилнинг 9-16 сентябр кунлари Тошкент вилоятида олиб борилди. Бу амалиёт лизинг обектларининг узоқ муддат хизмат қилишини таъминлаш, улардан самарали ва унумли фойдаланиш, аниқланадиган муаммоларни ўз вақтида бартараф этиш ва носоз техникаларнинг иш унумдорлигига таъсир этишининг олдини олишга ёрдам беради. Унда лизинг обектларинг ҳолати, уларнинг мақсадли ишлатилиши, техник кўрикдан ўтказилганлиги, GPS қурилмасинг ҳолати ва ундан фойдаланилаётганлиги, техниканинг “Давтехназорат” инспекциясида рўйхатга олиниши ҳамда моддий жавобгарлик шартномаси тузилганлиги, техник хизматлар кўрсатиш сервис китобларининг юритилиши каби маълумотлар ўрганиб чиқилади.
Мониторинг жараёнида “Ўзмахсуссувқурилиш”, “Юқоричирчикдавсувмахсуспудрат”, “Бўкадавсувмахсуспудрат”, “Янгийўлдавсувмахсуспудрат”, давлат унитар корхоналари ва Паркент-Қорасув, Бўстонлиқ, Ўрта Чирчиқ, Оққўрғон, Охангарон –Далварзин ҳамда Бекобод туман ирригация бошқармаларига лизинг асосида етказиб берилган жами 70 дан ортиқ техника ўрганиб чиқилди. Ўрганишлар натижасида лизинг обектларининг деярли барчаси соз ҳолатда эканлиги, давлат унитар корхоналари ва туман ирригация бошқармалари техникалардан мақсадли фойдаланилаётганлиги аниқланди.

Мониторинг продолжается
Как сообщалось ранее, государственное унитарное предприятие “Узмелиомашлизинг” на системном уровне осуществляет мониторинг состояния предоставленной в лизинг техники. Очередной мониторинг проводился с 9-16 сентября нынешнего года в Ташкентской области. Данная практика способствует обеспечению долгосрочной службы, эффективному и рациональному использованию объектов лизинга, своевременному устранению выявляемых проблем и предотвращению воздействия неисправной техники на производительность труда. В ходе него будет изучены состояние, целевое использование, технический осмотр объектов лизинга, состояние и использование GPS установки, регистрация техники в инспекции “Давтехназорат”, составление договора о материальной ответственности, техническое обслуживание и ведение сервисных книг.
В ходе мониторинга изучалось состояние свыше 70 единиц техники, предоставленной в лизинг государственным унитарным предприятиям “Узмахсуссувкурилиш”, “Юкоричирчикдавсувмахсуспудрат”, “Букадавсувмахсуспудрат”, “Янгийулдавсувмахсуспудрат” и управлениям ирригационным систем “Паркент-Карасу, “Бостанлык”, “Урта Чирчик”, “Аккурган”, “Ахангаран–Дальварзин” и “Бекабад”. В результате изучения выявлено, что почти все лизинговые объекты находятся в исправном состоянии, техника государственных унитарных предприятий и районных управлений ирригационных систем.